Amikor először mentem kangatréningre, megkérdezte Emese, az edző, hogy van- e valamilyen egészségügyi problémám, illetve megkérdezte, hogy meg nézte-e, már valaki a rectus diastasist nálam.
Először nagyon zavarba jöttem, mondom nem hiszem, de gőzöm sincs mi az.. Kicsit kínosan éreztem magam, azt hittem ez valami nőgyógyászati dolog, csak én vagyok nagyon alulművelt. Majd kiderült, ez az egyenes hasizom szétnyílása a terhesség hatására.
Szülést követően megpróbál a szervezetünk regenerálódni, így ez a hasizom elváltozás is idővel javulhat. Viszont előfordul olyan eset is, ahol segítség nélkül ez a helyzet nem változik. Mindenki nagyon könnyen meg tudjamagának vizsgálni a ‘hasi helyzetet’. Hanyadt kell feküdni, térdeket behajlítani, talpak a talajon. Ezek után a polót kicsit felhúzni, hogy a köldök fölé tudjuk helyezni az ujjainkat, hosszanti irányba a törzzsünkkel párhuzamosan. Ha mindez megvolt, jön a pillanat, amikor kiderül. Emeld meg kicsit a fejed, mintha haspréselnél, na most érezheted azt a bizonyos rést. Ujjnyi távolságokban mérjük, 2 centi nagyságnál méretesebb szétnyílást nevezünk rectus diastasis-nak ( ha pontosak az információim). Nem kell kétségbeesni. A haránt hasizmok, hátizmok erősítésével szépen helyrehozható. Viszont ez a pozitív változás nagyon könnyen visszafejlődhet, ha abbahagyjuk az edzést. Elég napi 10perc hozzá, csak ne felejtsük el. A legjobb erősítési és regeneráló módszer a plank- olás.
Ebből lehet a képen bemutatottat gyakorolni, illetve oldalsó plankinget is érdemes csinálni.
Szóval megnéztük, nekem kb másfél cm volt a szétnyílásom, mára már teljesen normális. 5 hónapja mozgok, heti kétszer. Ezeket a gyakorlatokat kangatréningen is megtanulhatjátok. Nagy hangsúlyt fektetnek a tájékoztatásra és a szülés utáni regenerációra. Amikor először jelentkezel az órára, akkor egy kezdő 8alkalmas kurzust végezhetsz el, majd további óratipusok is megnyílnak előtted.
Plankolaásra fel!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: